Komunikační knihovny pro řídicí systémy firmy SofCon® s.r.o. rozšířeny o možnost komunikace přes telefonní modemy

1. 2. 1998

Komunikační knihovny jsou implementovány prostřednictvím objektů. Kořenem objektové hierarchie je objekt tzv. virtuálního komunikačního kanálu. Tento objekt poskytuje prostřednictvím svých virtuálních metod jednotné komunikační rozhraní pro svoji obsluhu. Objektovými dědici objektu virtuálního komunikačního kanálu jsou objekty implementující konkrétní komunikační kanály nebo komunikační protokoly.

Komunikační knihovny jsou implementovány prostřednictvím objektů. Kořenem objektové hierarchie je objekt tzv. virtuálního komunikačního kanálu. Tento objekt poskytuje prostřednictvím svých virtuálních metod jednotné komunikační rozhraní pro svoji obsluhu. Objektovými dědici objektu virtuálního komunikačního kanálu jsou objekty implementující konkrétní komunikační kanály nebo komunikační protokoly.

Komunikační kanál používající konkrétní protokol a konkrétní fyzický přenosový kanál je implementován kaskádním propojením odpovídajících instancí objektů.

 

z9802c01.gif, 4.1 kB

 

Obrázek č. 1 Kaskáda objektů komunikačních knihoven

Koncovým objektem v této kaskádě instancí je objekt obsluhující fyzický přenosový kanál, např. COM port RS-232 nebo RS-485. Nahradíme-li instanci tohoto objektu instancí objektu pro obsluhu modemu, pak komunikace bude navázána přes modem. Záměna objektu v kaskádě neznamená změnu pro nadřazené objekty. Tyto nadřazené objekty důsledně používají jednotné komunikační rozhraní virtuálního komunikačního kanálu. Z výše uvedených skutečností vyplývá, že záměnu instance objektu lze provést v konfiguračním režimu aplikačního programu, aplikační program není třeba znovu kompilovat. Rozhodnutí o tom, zda bude použita komunikace přes modem nebo prostřednictvím přímého propojení kabelem, je rozhodnutím uživatele aplikačního programu a nikoliv pouze tvůrce aplikačního programu.

Kaskádní řazení instancí objektu komunikačních knihoven s možností záměny instance objektu fyzického přenosového kanálu zhodnocuje práci vynaloženou na vývoj těchto objektů. Poté co je vytvořen objekt nového typu fyzického komunikačního kanálu, mohou tento objekt používat dřívější, stávající i nové komunikační knihovny. Stejnou výhodu mohou využívat i jiné objekty v kaskádě, jedná se především o objekty určitých vrstev komunikačních protokolů.

Knihovna pro obsluhu modemu

Knihovna implementuje objekt modemového komunikačního kanálu, tento objekt je dědicem objektového typu virtuální komunikační kanál. Objekt používá pro komunikaci s modemem rozhraní RS-232 včetně modemových signálů. Objekt muže být nakonfigurován jako volající nebo volaný.

  • Modem volající
    Hlavním úkolem objektu v módu volající je pomocí tzv. AT-příkazu modem inicializovat, vytočit telefonní číslo a navázat spojení. Po dobu navázaného spojení je modem pro posílaná data transparentní. Při ukončení komunikace musí objekt modemového komunikačního kanálu provést zavěšení a tak ukončit spojení. Dojde-li po dobu komunikace k přerušení spojení, je úkolem objektu spojení znovu navázat.
  • Modem volaný
    Hlavním úkolem objektu v módu volaný je pomocí tzv. AT-příkazu modem inicializovat a přejít do stavu čekání na příchozí spojení. Po automatickém vyzvednutí příchozího spojení přejde objekt do stavu datové komunikace. V tomto stavu je modem pro posílaná data transparentní. Po ukončení spojení vykoná objekt znovu inicialializaci modemu a přejde do stavu čekání na příchozí spojení.

Automat pro obsluhu modemu implementovaný v objektu je možno parametrizovat textovými řetězci AT-příkazu pro konkrétní modem, časy pro vykonání jednotlivých kroků automatu a textovými řetězci pro komparaci odezev modemu. Automat je navržen tak, aby vyhověl široké třídě modemu ovládaných AT-příkazy. Pomocí objektu lze obsluhovat také GSM modem Siemens M1.

Využití modemu v programech firmy SofCon® s.r.o.

Modem najde uplatnění hlavně tam, kde je třeba ze zařízení prostřednictvím časově omezených relací vyčítat data. Tímto směrem je také koncipováno aplikační programové vybavení pro řídicí systémy firmy SofCon ® s.r.o.. Řídicí systém po dobu své činnosti vytváří ve své paměti archiv dat a pomocí občasné relace přes modem s nadřízeným systémem je schopen předat celý archiv nebo jeho část na nadřízený systém. Nadřízeným systémem je zpravidla PC s odpovídajícím programovým vybavením pro zpracování archivu.

Možností vyčítání archivů přes modem je standardně vybaven systém KIT-Builder. K vyčítání slouží program KBDCON, který běží pod OS Windows. Formát archivu definuje programátor aplikačního programu v systému KIT-Builder. Program KBDCON pracuje s archivem dle descriptoru poskytnutého ze systému KIT-Builder.