První zkušenosti s KIT-Builderem

1. 1. 1998

Před několika lety jsme navrhli a realizovali modernizaci elektrické části obráběcího stroje, jehož hlavní částí byly čtyři vrtací jednotky poháněné asynchronními motory s měniči frekvence.

Před několika lety jsme navrhli a realizovali modernizaci elektrické části obráběcího stroje, jehož hlavní částí byly čtyři vrtací jednotky poháněné asynchronními motory s měniči frekvence. Releová logika stroje s cca 60 relé byla nahražena programovatelným automatem Allen - Bradley řady SLC500 typu 1747 - L40L rozšířeným o 16 výstupů. Celkem tedy měl tento automat 24 výstupů a 32 vstupů. Ovládání rychlosti posuvu vrtacích jednotek se provádělo přes analogové vstupy FM, ke kterým se pomocí relé připínalo napětí z odporových děličů. K signalizaci provozních a poruchových stavů byly použity LED diody napojené k výstupům automatu. Programové vybavení bylo vytvořeno pomocí vývojového systému AB 1747-PA2E v podobě příčkového diagramu. Obsahovalo 15 podprogramů, které využívaly 10 proměných typu integer, 32 bitových proměnných, 8 časovačů a 5 čítačů.

Koncem roku 1997 jsme realizovali modernizaci obdobného stroje. Rozdíl byl jen v tom, že u druhého stroje se k posuvu vrtacích jednotek používaly DC motory napájené z DC měničů. Pro řízení stroje byl použit průmyslový terminál TERM10 s řídicí jednotkou KITV40/16. K nastavování rychlosti DC pohonů bylo použito čtyř D/A převodníků na dvou deskách IOADDA01. Programové vybavení bylo vytvořeno v prostředí KIT Builder.

Zkušenosti s použitím KIT Builderu jsou velmi dobré. Přepis počítačového diagramu Allen - Bradley do KIT Basicu byl bez problémů. Rovněž vytvoření a užití časovačů bylo přímočaré. Za zmínku stojí jednoduchá realizace funkce náběžná hrana (OSR u AB) pro celý vstupní part (bytově) užitím 2 instrukcí a 2 pomocných bytových proměnných. Rovněž vytvoření a ovládání obrazovek TERM10 bylo bez problémů.

Domníváme se, že vytvoření KIT Basicu byl krok správným směrem, který bude znamenat rozšíření okruhu uživatelů KITV40 o aplikátory, kteří potřebují rychlou realizaci bez nutnosti předchozího zvládnutí TurboPascalu 7.0 od firmy Borland.

Prozatímním nedostatkem je relativně malá rychlost provádění jedné smyčky hlavního programu (řádově stovky ms). Pro rychlé jednoduché děje je sice připravena procedura FAST10, ve fázi projektu může však být pro aplikátora obtížné rozhodnout, jakou část programu do ní umístit.